Profesjonalny szablon dla WordPressa. Jak wybrać?

W obecnej chwili platforma WordPress stanowi jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na Świecie. Dzięki łatwej obsłudze, możliwości dodawania wtyczek oraz modyfikacji kodu źródłowego jest doskonałym silnikiem do stworzenia bloga lub funkcjonalnego serwisu internetowego. Co ważne, nie trzeba być programistą, aby stworzyć własną stronę www, ponieważ WordPress oferuje mnóstwo gotowych szablonów –z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak działa szablon?

Fundamentalnym założeniem szablonu jest to, że każda osoba kupująca, będzie w stanie dostosować go do swoich potrzeb. A to dlatego, że motyw umożliwia edycję każdego pola, w którym znajduje się jakakolwiek treść. Dzięki temu bez zaawansowanej wiedzy programistycznej lub/i projektowania mamy możliwość umieszczenie dowolnego tekstu i elementów grafiki. Wystarczy odrobina czasu, aby zrozumieć, gdzie są miejsca edycji w panelu administratora.

A więc, jak wybrać ten właściwy szablon dla WordPressa?

Wybranie szablonu dla naszej strony wcale nie jest prostą sprawą jakby się to mogło wydawać. Szablony WordPress bardzo się różnią i nie chodzi tu o kwestie wizualne. Podczas wyboru należy zwracać nie tylko na wygląd, lecz przede wszystkim na kwestie techniczne, które będą miały wpływ na stabilność działania witryny, UX a także pozycję w wyszukiwarce.

Poniżej przedstawiamy te najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru szablonu:

Określ funkcjonalność strony

W pierwszej kolejności zastanów się jaka będzie koncepcja Twojej strony internetowej. Czy ma to być zwykły blog, sklep internetowy, a może potrzebujesz szablonu, na którym będziesz tworzył streamy oraz prezentacje video? Wybór jaki, oferują autorzy tzw. „skórek” jest bardzo duży, dlatego podjęcie dobrej decyzji nie zawsze jest proste.

Ponieważ dostępne szablony oferują podgląd wersji demonstracyjnej, dzięki czemu możesz zapoznać się z jego funkcjonalnością. Warto zatem poświęcić więcej czasu, aby ocenić i sprawdzić, jak prezentują się wpisy blogowe a także jak będzie wyglądać każda ze stron.

Płatny czy darmowy szablon?

Szablony darmowe to wybór dla osób, które nie mają zbyt dużych wymagań.  Jeśli zależy nam na podstawowych opcjach, prostej obsłudze oraz tworzeniu zwykłych treści to z pewnością darmowy szablon do WordPress’a spełni te oczekiwania. Bezpłatne szablony mają to do siebie, że nie posiadają zbyt wielu zaawansowanych opcji modyfikacji. Są to zazwyczaj proste zmiany, które ograniczają się do zmiany nagłówka oraz koloru tła. Decydując się na bezpłatną „skórkę” trzeba mieć na uwadze fakt iż często zdarza się, że nie są one aktualizowane oraz nie posiadają wsparcia technicznego.

Szablony premium (opcja płatna), tworzone są przez profesjonalnych designerów z doświadczeniem i co ważne są systematycznie aktualizowane i poszerzane o nowe funkcje i opcje modyfikacji wyglądu. Za wyborem płatnej opcji przemawia również to, że posiadamy funkcje pozwalające indywidualnie dostosować design swojej strony. Szablon płatny gwarantuje dostęp do zamkniętego forum, na którym możemy zgłaszać swoje uwagi dotyczące dalszego rozwoju  szablonu oraz liczyć na wsparcie techniczne. W pakiecie dostajemy także poradnik oraz dokumentacje techniczną dotyczącą instalacji oraz konfiguracji wybranego motywu.

Wsparcie techniczne

Zwróćmy uwagę na to czy autorzy wybranego szablonu udzielają pomocy technicznej. Jest to ważne, ponieważ mamy pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z działaniem szablonu lub edycją elementów będziemy mogli liczyć na ich pomoc.

Przed wyborem sprawdźmy, czy jest możliwość edycji elementów związanych z wyświetlaniem szablonu bez ingerencji w kod źródłowy. Dzięki temu praca z szablonem stanie się łatwiejsza i nie będzie potrzeby pracy bezpośrednio z kodem CSS za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zmienić czcionkę czy np. wielkość liter.

Kompatybilność z różnymi przeglądarkami

Użytkownicy, którzy wchodzący na naszą stronę, będą używali różnych przeglądarek np. Google Chrome, Firefox, Internet Explorer i innych. Musimy więc pamiętać, aby sprawdzić, czy szablon, który zamierzamy wybrać wygląda dobrze w każdej z nich.

Wygląd zewnętrzny

Wybór szaty graficznej to kwestia gustu. Niektórzy z nas wybiorą minimalistyczny szablon, który będzie charakteryzował się prostotą. Innym wpadną w oko te z “z dużą ilością fajerwerków”. Pamiętajmy jednak, że szablony, które zawierają dużą ilość elementów wczytują się znacznie wolniej co może być niekorzystne pod kątem optymalizacji strony.

Wybierając szablon WordPress warto kierować się wygodą i przejrzystością z perspektywy użytkownika, osoby, która będzie czytała treści. Dzięki temu umiejętniej dokonamy stosownego wyboru.

Intuicyjność i łatwość w obsłudze dla odwiedzającego stronę

Wiele szablonów zawiera elementy z wyświetlającymi się slajdami, karuzelami oraz migającymi komunikatami. Tutaj należy zastanowić się, czy te elementy są potrzebne i zapewniają komfort dla tych którzy korzystają z naszej strony internetowej.

Często jest tak, że elementy szablonu są miłe dla oka, ale niestety jednocześnie rozpraszające użytkownika, powodując dezorientacje i podirytowanie. Jest to bardzo negatywne dla nas zjawisko szczególnie gdy mowa tu o sklepach internetowych. Efekt może być taki, że nasz potencjalny klient opuści stronę i już nigdy na nią nie wróci. A tego przecież nie chcemy.

Wybieraj szablony z pewnego źródła

Wybieraj tylko sprawdzone szablony. Nigdy nie kupuj lub nie ściągaj szablonów z niepewnych źródeł. Mamy tutaj na myśli strony internetowe oraz miejsca w sieci, na których ludzie umieszczają pliki, w których często umieszczony jest złośliwy kod.

Gdzie zatem szukać szablonów?:

  • https://themeforest.net/,  
  • https://www.elegantthemes.com/,
  • https://www.templatemonster.com/.

Natomiast darmowe szablony znajdziemy na https://pl.wordpress.org/themes/

Responsywność

W erze mobilności koniecznością jest, aby strona internetowa prawidłowo wyświetlała się na wszystkich urządzeniach mobilnych. Aby mieć pewność, że tak jest możemy wykorzystać wiele dostępnych narzędzi do sprawdzenia optymalizacji mobilnej.

Podsumowując

Mamy nadzieje, iż powyższe wskazówki będą pomocne przy wyborze tego właściwego szablonu.  Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie decyzji nie będzie łatwe. Dlatego też najpierw zastanówmy się jakich funkcji potrzebujemy. Wybierajmy tylko sprawdzone szablony, czytajmy opinie, rekomendacje oraz sprawdzajmy ścieżkę aktualizacji.

Warto przetestować szablon pod katem panelu administracji, ważne jest, aby był łatwy dla nas w obsłudze. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli zarządzać witryną. Starajmy się nie spieszyć z wyborem, dajmy sobie czas, aby przetestować kilka różnych „skórek”. Oprócz walorów wizualnych ważna jest funkcjonalność i zaplecze techniczne.

A więc – życzymy miłych zakupów.