TOP 5 Darmowy System Zarządzania Treścią

Top 5 darmowe systemy zarządzania treścią

W dobie Internetu, w której żyjemy posiadanie firmowej strony to obowiązek, podstawa. O tym wspominaliśmy i będziemy wspominać przy okazji innych artykułów. Natomiast co ściśle jest związane ze stroną www to System Zarządzania Treścią w skrócie CMS.

Do czego służy CMS?

Skrót CMS (ang. Content Management System) oznacza w dosłownym znaczeniu System Zarządzania Treścią. Coraz częściej spotykamy się z faktem, iż strony internetowe budowane są na takim właśnie systemie, posiadającym panel administracyjny. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik jest w stanie samodzielnie modyfikować wszystkie treści, tzn. edytować, usuwać, dodawać oraz elementy graficzne tj. zmieniać zdjęcia, dodawać, usuwać grafiki, animacje oraz na bieżąco aktualizować swoją ofertę lub np. dział aktualności, czy informować o weekendowych promocjach itp.

Zalety systemu CMS

Prawidłowo działający system CMS ma na celu przede wszystkim sprawną obsługę serwisu, aktualizację danych, wprowadzanie niezbędnych zmian lub zwyczajnie polepszeniem komfortu użytkowania. Wśród głównych zalet systemu CMS jest zapewne brak konieczności posiadania umiejętności programowania – intuicyjny, przyjazny panel administracyjny pozwala dokonywać wszelkich zmian w serwisie. Co jeszcze? Ich łatwa dostępność i charakter open source – czyli są one po prostu darmowe

Analizując dokładnie wszystkie wady i zalety oraz opinie można dojść do wniosku, iż żaden z nich nie powinien być określony mianem najlepszego lub najgorszego, możemy natomiast z całą pewnością wymienić i po krótce opisać te CMSy, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

I tak poniżej przedstawiamy 5 naszym zdaniem najpopularniejszych systemów CMS:

TOP 5 Darmowe Systemy Zarządzania TreściąWordPress to zdecydowanie najbardziej popularny systemem do zarządzania treścią w kategorii open source, czyli platform darmowych. Jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Wg statystyk, ponad 24% ogólnoświatowych stron jest zbudowana w oparciu o WordPress. Jest to niezwykle proste i jednocześnie funkcjonalne rozwiązanie, zarówno pod względem hostingu, jak i zarządzania. Strony, które opierają się na tym CMS-ie są zgodne ze standardami W3C i co warte podkreślenia zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Ogromna ilość wtyczek oraz motywów, pozwala tworzyć dowolne strony internetowe. można tak naprawdę stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej. Szczególnie ceniony przez blogerów. W Polsce WordPress stanowi aż 70% wszystkich systemów CMS dostępnych na rynku.

TOP 5 Darmowe Systemy Zarządzania TreściąTo kolejny darmowy CMS, który zajmuje drugie miejsce w rankingu. Cieszy się dużą popularnością szczególnie w przypadku srednich oraz dużych firm. Jego największą zaletą jest elastyczność oraz łatwość w obsłudze, jeżeli chodzi o kontrolę administracyjną. Joomla posiada aż 64 wersje językowe, w tym również wersję polską. Podobnie jak WordPress, jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, co stanowi jej dodatkową zaletę.

 

TOP 5 Darmowe Systemy Zarządzania TreściąKolejny projekt. Drupal to CMS zbudowany za pomocą języka PHP. Jest używany przez wiele znanych stron popularnonaukowych, np. New York Observer czy MIT – Massachusetts Institute of Technology. Jest bardzo podobny do WordPressa oraz Joomli. Także posiada setki tysięcy rozszerzeń oraz pluginów. Jeżeli Twoja witryna ma wiele skomplikowanych i złożonych treści, to Drupal jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na jego unikalne cechy dla taksonomii i zdolności do tagowania.

TOP 5 Darmowe Systemy Zarządzania Treścią

Na tym CMS-ie działa już ponad 100 tysięcy stron internetowych, a popularność tego rozwiązania rośnie z dnia na dzień. Największą zaletą tego systemu jest przede wszystkim jego użyteczność oraz łatwość w obsłudze. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem własnej strony internetowej. Ten CMS jest także zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek i nie ma w tym przypadku konieczności instalowania dodatkowych wtyczek.

 

TOP 5 Darmowe Systemy Zarządzania TreściąNa piątym i zasłużonym miejscu znalazł się Expression Engine, oparty na PHP. W zakresie tworzenia strony internetowej oferuje zarówno darmowe, jak i płatne opcje. Tego rodzaju system niestety nie zapewnia pełnej swobody w projektowaniu stron internetowych, ale należy szczególnie podkreślić, że jest jak najbardziej przyjazny dla wyszukiwarek i gwarantuje pomoc po zakupieniu licencji.

 

Na który darmowy CMS powinniśmy się zdecydować?

Podejmując decyzje, który System Zarządzania Treścią wybrać, powinniśmy kierować się naszymi potrzebami oraz możliwościami. Jeżeli potrzebujemy CMS do obszernej rozbudowanej i wielofunkcyjnej strony oraz zamierzamy poświęcić czas na naukę obsługi CMS’a, warto zmierzyć się z Drupal’em. Jeżeli natomiast myślimy o prostej w obsłudze i intuicyjnej administracji, strzałem w dziesiątkę będzie WordPress.