Co zrobić aby strona www ładowała się szybciej?

Szybkość ładowania się strony www

Szybkość ładowania witryny.

Dlaczego często opuszczamy stronę internetową jeszcze przed jej otworzeniem lub wychodzimy z witryny sfrustrowani? Czy może jest to spowodowane jej długim wczytywaniem lub tym, że nie otworzyła się ona w przeciągu 5 sekund?

Kto najbardziej na tym traci? Obydwie strony.

Użytkownik nie znajduje informacji których szukał lub nie dokona zakupu produktu/usługi, którym był zainteresowany. Właściciel witryny nie odnotuje konwersji, nie sprzeda oferowanego towaru ani nie powiększy liczby wypełnionych formularzy.
Nikt nie skorzysta ze strony, która nie jest w pełni dostępna i przyjazna Internautom. Szybkie strony internetowe notują nawet do 25% więcej wyświetleń reklam, cieszą się lepszą opinią i co istotne charakteryzują się niższym współczynnikiem odrzuceń (odrzucenie to sesja w witrynie ograniczona do jednej strony)

Jak ważna jest szybkość ładowania się strony www?

Jak ważna jest szybkość ładowania się strony www jest ujęta w informacjach i poradnikach SEO. Jest to jeden z ważniejszych wskaźników rankingu. Każda spowolniona witryna jest oceniana przez Google jako nieprzyjazna, co w rezultacie wpływa na obniżenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jaki powinien być czas ładowania strony?

Możliwe jak najkrótszy. Tutaj warto skorzystać z narzędzia PageSpeed Insights. Im lepszy wynik tym wyższą ocenę otrzymamy od Google a co z tym idzie lepsze (wyższe) miejsce w wynikach wyszukiwania. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl i wpisz adres interesującej Cię strony. Tu możesz również sprawdzić inne firmy konkurencyjne działające w Twojej branży. 

page speed - sprawdzenie predkosci

Wynik jaki się pojawi jest bardzo czytelny, otrzymasz wskazówki co możesz jeszcze zrobić, jakie elementy strony wymagają optymalizacji aby poprawić prędkość strony www zarówno na PC jak i na urządzenia mobilne.

page speed- prędkość na PC  page speed - prędkość na komórkach

Jakie działania trzeba podjąć, aby czas ładowania strony był jak najlepszy?

1. Sprawdź kod źródłowy strony,
usuń niepotrzebne skrypty po to aby przeglądarki internetowe szybciej wczytały treść strony. Zmniejsz rozmiar plików z kodem – nawet tak niepozorne kwestie jak spacje, akapity, komentarze czy podział wierszy zabierają dużo miejsca a w rezultacie wpływają na page speed. Uwagę należy zwrócić także na wykorzystanie JavaScriptu, który znacznie spowalnia działanie stron. Gdy jest taka możliwość warto z niego zrezygnować.  W przypadku kiedy jest on koniecznością, radzimy aby stosować się do wskazówek Google – ładowanie JavaScript bezpośrednio w kodzie strony (jeśli skrypt jest nieduży), ładowanie go z opóźnieniem lub w sposób asynchroniczny. Zastosowanie kompresji kodu np za pomocą https://jscompress.com również pozytywnie wpłynie na prędkość z jaką ładować się będzie strona www.

2. Pomniejsz grafikę,
dobrej jakości zdjęcia przyciągają wzrok użytkowników, ale niestety opóźniają stronę internetową, ponieważ z reguły charakteryzują się ogromnymi rozmiarami. jeśli ma bardzo duży rozmiar. Dlatego przed przesłaniem obrazka na serwer, skonwertuj go i pomniejsz jego rozmiar. Dzięki programom takim jak tinyjpg.com możliwe jest zoptymalizowanie plików graficznych .png bez utraty ich jakości a za pomocą programu ezgif.com zoptymalizujesz pliki typu .gif

Możesz także skorzystać z programu Compressor. Bardzo prosty w użyciu, a efekty są imponujące. Jak z niego korzystać? Oto krok po kroku instrukcja.

  • wejdź na stronę https://compressor.io/ i kliknij w TRY IT

Szybsze ładowanie zdjęć na stronie

 

  •  wybierz zdjęcie klikając SELECT FILE

Co zrobić aby strona www ładowała się szybciej

page speed - grafika

 

i gotowe!

A rezultat? Całkiem nieźle!!

Co zrobić aby strona www ładowała się szybciej

 

3. Zdecyduj się na solidny hosting,
od tego zależy czas wczytywania się strony i jej dostępność dla Internautów.Nie powinniśmy się decydować na darmowy hosting, bo taki niestety nie cechuje się zbyt dużą atrakcyjnością. Płatna usługa hostingu jest bardziej stabilna i rzetelna. Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę to przede wszystkim jaka powierzchnia na serwerze w ramach hostingu zostanie nam udostępniona, przepustowość, to od tego parametru będzie zależało to, jak nasza strona internetowa będzie funkcjonowała, transfer, im większy ruch na stronie, tym transfer powinien być większy,  pomoc techniczna oferowana w ramach pakietu oraz opinie o danym hostingu

4. Sprawdź przekierowania,
każde przekierowanie powoduje ponowne wywołanie strony, a co z tym idzie wydłuża czas jej ładowania. wszyscy wiemy, że przekierowania 301 są ważne, ponieważ wskazują użytkownikom i robotom wyszukiwarki nową lokalizację podstrony a dzięki temu unikamy wyświetlania błędów 404. Bardziej skupmy się na analizie i sprawdzeniu czy nie posiadamy kilkakrotnych przekierowań, które odsyłają do nieistniejącej strony, przekierowującej do kolejnej podstrony. Taką sytuację od razu należy wyeliminować i uporządkować.

5. Przeanalizuj i odinstaluj niepotrzebne wtyczki,
a także usuń niedziałające już pluginy. One także mogą mieć wpływ na prędkość ładowania się strony. Na to szczególnie powinni zwracać uwagę posiadacze stron opartych na Wordpresie czy Joomli. Wtyczki mają różny stopień rozbudowania i wpływu na stronę, jednakże duża ich liczba  może wyraźnie pogorszyć szybkość działania. Warto więc dobrze zastanowić się, czy każda wgrana wtyczka jest na pewno niezbędna i sprawdzić w panelu, czy nie zapomniano odinstalować niewykorzystywanych już wtyczek czy takich, których działanie „nakłada się” z innymi.

page speed-plugins

Pamiętajmy aby nie stosować pluginów nie aktualizowanych od 12 m-cy.

Podsumowanie

Jeśli zauważyłeś ze Twoja strona nie ładuje się już tak szybko jak na początku, nie czekaj, koniecznie przetestuj ja i podejmij się odpowiednich działań, aby jak najszybciej wyeliminować problem. Pamiętaj, aby robić to systematycznie. Tylko w ten sposób osiągniesz sukces.