Joomla! czy WordPress? Który system CMS wybrać?

Joomla czy WordPress

Na wstępie, przed przystąpieniem do prac nad stroną internetową, serwisem lub sklepem internetowym stajemy przed wyborem systemu CMS. Decyzja, Joomla! czy WordPress, wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta, niezależnie od tego czy potrzebujemy strony na własne indywidualne potrzeby czy tez dla średniego przedsiębiorstwa lub rozbudowanego portalu internetowego. Wychodząc naprzeciw tym dylematom przedstawiamy nasze porównanie tych dwóch systemów, czym mam nadzieje ułatwimy podjęcie decyzji.

Dlaczego właśnie wybór pomiędzy WordPress a Joomla! Otóż są to dwa najpopularniejsze systemy CMS (Systemy Zarządzania Treścią)

Joomla – (suahili razem!, rodz. męski, przybliżona wymowa dżumla) – system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL, rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania. Z wiki

WordPress – system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów. Napisany jest w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie. Z wiki

Nasze rozważania na temat powyższych rozwiązań uszeregowane będą w następujących kategoriach:

  1. Zastosowanie:

Joomla! – używana jest najczęściej przy tworzeniu projektów rozbudowanych. Posiada bogatszą bazę rozwiązań webowych, jest prosta w ich integracji lub przeprogramowaniu do potrzeb. Główna zaleta to możliwości developerskie i obsługa zaawansowanych mechanizmów, którymi charakteryzują dużych i rozbudowane portale.

WordPress – posiada bardzo przejrzysty  i intuicyjny panel administracyjny. Dzięki mniejszej ilości opcji jest przyjazny użytkownikom nie posiadającym większego doświadczenia. Na bazie tego systemy możemy tworzyć proste oraz bardziej złożone witryny jak również sklepy internetowe. Jeśli chodzi o walory wizualne, w Internecie znajdziemy więcej wizualnie efektownych realizacji właśnie na WordPress’ie.

  1. Aktualizacje treści strony www oraz aktualizacje CMS’a i dodatków.

Joomla! – informacje o pojawieniu się nowszej wersji pojawiają się automatycznie, jednak aktualizacja sprawia użytkownikom problemy. Nie jest zautomatyzowana

WordPress – system  oraz większość dodatków aktualizuje się samoczynnie.

  1. Dostosowanie, modyfikacje.

 Joomla! –Przy podstawowej wiedzy na temat HTML i PHP  Joomlę można modyfikować bardzo swobodnie dzięki modułowej strukturze. Joomla dysponuje w tej chwili bazą składającą się z niecałych 8 000 dodatków. Jest to wystarczająca do efektywnego zwiększenia funkcjonalności i możliwości strony  liczba rozszerzeń. Na stronach Joomli znajduja się dodatki darmowe oraz płatne. Wszystkie wtyczki podzielone są na kategorie takie jak e-Commerce, slidery, galerie, CRM, fora, chaty oraz wtyczki specjalistyczne.

WordPress  – to system który oferuje 50 000 wtyczek (pluginów), dzięki którym możliwe jest nieustanne rozszerzanie jego funkcjonalności. Są to rozwiązania zarówno płatne jak i bezpłatne, oraz takie, które posiadają wersję darmową i płatną. Przekształcenia lub zainstalowania opcji sklepu  internetowego można dokonać za pomocą wtyczki  WooCommerce. WordPress oferuje pluginy pomocne w pozycjonowaniu itp. Strona WordPress.org  udostępnia informacje techniczne, statystyki pobierania oraz bardzo pomocne opinie na ich temat.

  1. Obsługa techniczna

Joomla! – Bardzo łatwo uzyskać rozwiązanie popularnych problemów oraz odpowiedz w sprawach niestandardowych. Na największym forum Joomli w Polsce zarejestrowanych jest ponad 61 000 użytkowników. Co roku w Polsce odbywa się Joomla Day Poland. System posiada bardzo dobrą stronę z dokumentacją projektu, lecz  nie jest ona przetłumaczona na język polski.

WordPress –  posiada imponującą bazę użytkowników, która rozwiązuje problemy i rozwija system na forach oraz dużych konferencjach i spotkaniach. Korekty błędów oraz problemów pojawiają się szybko,  i nie pozostają długo bez odpowiedzi.

  1. Statystyki – WP i Joomla! w liczbach

Zdaniem W3Techs, firmy analizującej rynek IT, 27,6% stron na świecie stoi na WordPressie – dane z 1 marca 2017. Joomla! odpowiada za 3,3%, z Wiki

Joomla!

  • w Polsce ma ponad 61 000 zarejestrowanych użytkowników,
  • 3.2 % stron opartych o Joomla! CMs,
  • 190 grup na świecie, 9 w Polsce,
  • ponad 7.5 tysiąca zweryfikowanych dodatków Joomla!
  • 27 publikacji o Joomla!

WordPress

  • 27.6 % stron stworzonych na systemie WordPress
  • 50  000 nowych stron opartych na WP powstaje codziennie,
  • 76.5 miliona blogów stworzonych na WP,
  • 50-60% udziałów w rynku światowym posiada WordPress,
  • 50 milionów blogów opartych na WP powstaje dziennie,
  • 17 postów /sekundę – to ilość publikowanych postów w WP

    6. Realizacje

 Joomla!

  • Oficjalna międzynarodowa strona internetowa Peugeot- http://www.peugeot.com/en
  • Sklep z tematycznymi szablonami – https://www.joomla-monster.com/

WordPress

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej – https://men.gov.pl/
  • Drugi największy portal wspinaczkowy w Polsce – http://climb.pl/

oraz

  • New York Observer, New York Post, TED, Thought Catalog, Williams, USA Today, CNN, Fortune.com, TIME.com, National Post, Spotify, TechCrunch, CBS Local, NBC

Podsumowanie:

W podsumowaniu naszych rozważań na temat  CMS-ów  WordPress i Joomla nie możemy jednoznacznie wskazać , który jest lepszy a który gorszy bądź który z nich jest godny polecenia a który nie. Oba systemy zarządzania treścią spełniają swoje zadanie znakomicie. Możemy jedynie zasugerować iż warto przeanalizować przeznaczenia i zdecydować się na WordPress jeżeli mamy na myśli prosta nieskomplikowana stronę firmowa a wybrać Joomla! do zaawansowanego serwisu lub portalu.