Bank zdjęć – skarbnica najlepszych materiałów!

Bank zdjęć to miejsce, gdzie udostępniane są zdjęcia, grafika wektorowa, ilustracje, ikony, pliki wideo i muzyczne.

Liczba takich portali jest coraz większa a dostępne materiały mają różną jakość, cenę i licencję. Bez względu na to czego potrzebujesz, w bankach znajdziesz niemalże wszystko! Jeśli często korzystasz z takich materiałów, i potrzebujesz ich sporo, to bank zdjęć jest rozwiązaniem dla Ciebie!

bank zdjęć dzieci

Dzięki nim możesz przygotować m.in.:

  • Blogi
  • Strony internetowe
  • Banery
  • Artykuły prasowe
  • Oprawę graficzną czasopism/magazynów
  • Dokumenty handlowe
  • Reklamy drukowane
  • Opakowania produktów
  • Materiały wideo do prezentacji
  • Pokazy slajdów
  • Artykuły dekoracyjne
  • Projekty firmowe
  • I wiele więcej…

Czym są zdjęcia stockowe?

W przypadku fotografii typu stock zdjęcia różnią się od fotografii tradycyjnej pod kilkoma względami. Jest to specyficzny dział, w którym bardzo istotne są zarówno technika, odpowiednie kadrowanie, czy kompozycja. W fotografii stockowej najważniejsze jest, aby zdjęcia i materiały były uniwersalne, i miały duże możliwości zastosowania przez przyszłych klientów. Kluczową cechą jest możliwość wycięcia głównego przedmiotu (lub modela) z tła, co pozwala na swobodne użycie go w innym projekcie.

bank zdjęć racuchy

Bank zdjęć – jak działa i kto z niego korzysta?

Banki zdjęć czyli agencje microstock kupują od fotografów z całego świata najlepsze zdjęcia na zasadach licencji royalty free (po ściągnięciu zdjęcia lub grafiki wektorowej można je używać bez ograniczeń, w różnych projektach).

Głównymi klientami banków zdjęć są przede wszystkim agencje reklamowe, graficy, projektanci stron internetowych, wydawcy, portale informacyjne i internetowe, dziennikarze czy też artyści i magazyny. Wszystkie te osoby w swojej pracy wykorzystują duże ilości zdjęć o bardzo szerokiej tematyce, i często korzystają z dostępnych zasobów.

Skąd dobra jakość zdjęć w bankach?

Fotograf, który chce przesłać swoje zdjęcie do banku musi spełnić wiele wymogów dotyczących jakości sprzedawanych zdjęć. Przesłane propozycje są dokładnie analizowane i często zdarza się tak, że z 10 propozycji zostaje wybrane zaledwie jedno zdjęcie. Poza tym, że zdjęcie musi być odpowiednio przygotowane od strony technicznej, misi być także odpowiednio opisane, sklasyfikowane i dopuszczone przez recenzenta, którym jest kontroler z banku roalyty free. Tylko te zdjęcia, które zostaną zaakceptowane, trafiają do Internetu do sprzedaży.

Bank zdjęć jest pośrednikiem pomiędzy fotografem a kupującym, dba także o aspekty prawne jak np.: o ochronę praw autorskich wykonawcy, posiadane zgody modelek/modeli występujących na zdjęciach czy podpisywanie umów z kupującymi.

bank zdjęć kostki

Dla kogo darmowe, a dla kogo płatne?

W bankach możesz znaleźć zarówno darmowe zdjęcia czy darmowe grafiki jak też płatne propozycje.

Płatne materiały jakie znajdziesz w np.: SHUTTERSTOCK, DEPOSITPHOTOS czy FOTOLIA, wiążą się z najwyższą jakością oferowanych zdjęć znanych fotografów i ich znacznie większą niepowtarzalnością, ponieważ nie każdy jest w stanie zapłacić za zdjęcie, a także bardziej elastycznym prawem do użytkowania – często całkowitym. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu groszy. W sieci znajduje się sporo takich serwisów oferujących płatne licencje na zdjęcia, które można w ramach oferowanych przez serwis licencji wykorzystywać do różnych celów.

 

Darmowe zdjęcia czy darmowa grafika wektorowa jaką oferują darmowe banki zdjęć, mają zarówno plusy i minusy. Największym plusem jest sam fakt, ze są darmowe. Z drugiej jednak strony większość z nich po pobraniu musi być opatrzona informacją o źródle czy też autorze, w postaci linku lub opisu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku, kiedy chcemy wykorzystać darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego, ponieważ chyba nikt nie wyobraża sobie wydrukowanej informacji na ulotce reklamowej lub głównym banerze strony WWW. Bank zdjęć darmowych jest jednak dobrą propozycją na hobbystycznego bloga.

bank zdjęć miasto

Rodzaje oferowanych licencji:

Każdy rodzaj zdjęcia czy grafiki, zamieszczonej w bankach zdjęć ma swoje obwarowania, które są określone przez samego autora zdjęcia lub serwis WWW, który je oferuje. Aby nie wpaść w kłopoty, dobrze wiedzieć jaki rodzaj licencji powinno mieć zdjęcie, które zamierzasz wykorzystać w konkretnym celu. To właśnie licencja określa prawa autorskie do zdjęć i zasady korzystania z danej grafiki, możliwość edycji czy wykorzystania w celach komercyjnych lub niekomercyjnych.

Znając podstawowe zasady licencji będziesz miał pewność, że wykorzystujesz zdjęcia w prawidłowy sposób, co uchroni Cię od kłopotów.

CC0 (Domena publiczna) – jest to oznaczenie domeny publicznej. Jeśli zdecydujesz się na zakup fotografii z tym oznaczeniem, będziesz mógł wykorzystać je dowolnie, ponieważ takie materiały nie podlegają żadnym ograniczeniom praw autorskich. Możesz zatem je powielać, modyfikować, i rozpowszechniać również w celach komercyjnych bez pytania o zgodę autora.

Uznanie autorstwa (CC BY) – pliki objęte tą licencją musza posiadać oznaczonego autora (należy go wskazać przy pomocy opisu lub linku do strony źródłowej). Materiały możesz wykorzystać na potrzeby komercyjne i własne, zmieniać, tworzyć nowe w oparciu o nie i rozpowszechniać.

Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach (CC BY-SA) – to licencja, która pozwala na wykorzystanie komercyjne, modyfikację, tworzenie innych prac w oparciu o nie, pod warunkiem uznania autorstwa oraz dalszego udostępniania utworu na tej samej licencji (tych samych warunkach).

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne (CC BY-NC) – na tej licencji możesz wykorzystywać pliki tak jak na CC BY, z tym, że wykluczone jest wykorzystanie komercyjne.

Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych (CC BY-ND) – takie materiały możesz dowolnie wykorzystywać, udostępniać i dzielić się nimi w sposób niekomercyjny i komercyjny. Zabroniona jest jednak ich modyfikacja. Przykładowo możesz wykorzystać je do dowolnego projektu ale bez przycinania i zmian kolorystycznych.

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne- Na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA) – materiały objęte tą licencją możesz wykorzystywać dokładnie tak, jak te z licencją CC BY-SA, lecz tylko w projektach niekomercyjnych.

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND)  ich wykorzystanie odbywa się na zasadach takich jak CC BY-ND, lecz jedynie w niekomercyjnych projektach.

bank zdjęć euro

Najpopularniejsze banki zdjęć:

SHUTTERSTOCKbank zdjęć shutterstock – ogromnie popularny bank zdjęć royalty free, który jest znany na całym świecie. Oferowana jakość zdjęć jest bardzo wysoka, ponieważ są one szczegółowo weryfikowane. Dzięki jego rozpowszechnieniu w banku możemy znaleźć materiały dotyczące nie tylko różnych tematów ale i takie wykonane przez osoby z drugiego końca globu, co zapewnia maksymalna różnorodność. W banku znajduje się ponad 100 milionów plików łącznie z ikonami czy plikami muzycznymi a w odnalezieniu odpowiedniego pomoże praktyczna wyszukiwarka zdjęć.

 

bank zdjęć depositphotosDEPOSITPHOTOS – to stosunkowo młody bank zdjęć, który jest jednak dobrze przygotowany do walki z silną konkurencją. Na jego reklamy możemy z łatwością natknąć się w wyszukiwarkach czy na portalach społecznościowych. Depositphotos oferuje regularnie ogromną liczbę zdjęć stockowych wysokiej jakości każdego rodzaju i na każdy temat, które są nieco inne niż te oferowane przez pozostałe agencje stockowe. Portal zbudowany jest bardzo przyjaźnie i przejrzyście, dzięki czemu wszystko jest bardzo czytelne, co ułatwia korzystanie z zasobów banku. Obecnie kolekcja Depositphotos przekracza 50 milionów plików.

 

bank zdjęć fotoliaFOTOLIA – jest kolejnym, bardzo popularnym bankiem zdjęć royalty free. Rejestrując się otrzymujemy błyskawiczny dostęp do ponad 71 milionów obrazów, wektorów, ilustracji czy klipów wideo. Materiały są tworzone nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez społeczność Fotolia, na którą składają się projektanci grafik, artyści i agencje. Dzięki temu każdy użytkownik ma dostęp do materiałów, które spełnią jego wysokie wymagania. Bank oferuje niskie ceny plików, umożliwia zakupy na życzenie, lub korzystanie z pakietów miesięcznych i abonamentów. Dodatkowo co tydzień możemy pobrać darmowe zdjęcia stockowe zamieszczane na stronie. Fotolia nie oferuje zdjęć reporterskich czy dokumentalnych.

 

Zarejestruj się po więcej!

Bez względu na to, czy wybierzesz płatny czy darmowy bank zdjęć powinieneś się zarejestrować, żeby mieć pełny dostęp do wszystkich materiałów, fotografii i plików. Jeśli polujesz na darmowe obrazy, dobrym pomysłem jest też rejestracja w serwisach takich jak Fotolia, Shutterstock czy Depositphotos, które pomimo iż oferują płatne propozycje, to regularnie zamieszczają bardzo wysokiej jakości darmowe grafiki do pobrania.