Co to jest hosting, serwer?
Jak wybrać odpowiedni?

Zastanawiasz się czym jest hosting lub serwer i jaki hosting wybrać? Wyobraź sobie pomieszczenie w którym stoi dużo komputerów umieszczonych w specjalnych szafach rakowych jest to serwerownia w którym stoi nasz serwer. Serwer to nic innego jak komputer który działa 24 godziny na dobę 7 dni w tyg i 365 dni w roku po to abyś Ty oraz Twoi klienci mogli mieć do niego dostęp cały czas z dowolnego miejsca na świecie.

Każdy serwer może posiadać różne parametry techniczne. Najczęściej zainstalowany jest na nim system Linxu oraz odpowiednie środowisko dzięki któremu będziemy mogli łączyć się z serwerem i stworzyć na nim np. naszą stronę www. W zależności od naszych potrzeb możemy wynająć cały serwer lub jego część.

Najczęściej nie potrzebujemy całego serwera więc jego moc i przestrzeń dyskowa jest dzielona na mniejsze części i sprzedawana jako pakiety hostingowe. Jak wyglądają takie pakiety możesz zobaczyć tutaj.

Jaki hosting wybrać dla strony internetowej?

Żeby strona internetowa działała poprawnie, musi być obsługiwana przez dobry serwer, który jest niezawodny i ma stały dostęp do internetu. Żeby pojawić się w sieci ze swoją stroną czy sklepem musisz wybrać czy jest potrzebny Ci cały serwer, czy tylko część jego mocy, która jest odpowiednio sprzedawana w różnych pakietach hostingowych. Zatem jaki hosting wybrać?

Jest bardzo wiele hostingów z różnymi parametrami które nie jednego wprawią w zakłopotanie bo często początkująca osoba nie wie jaki hosting jest dla niego odpowiedni… W tym artykule postaramy się zwrócić na czynniki które musisz sprawdzić, aby wybrać dla siebie odpowiedni hosting.

Hosting a szybkość działania strony

Co robisz kiedy strona, którą chcesz otworzyć zacina się i bardzo długo się ładuje? Zamykasz? To dokładnie tak jak większość ludzi. Wiadomo, że to co jest dobre działa szybko i sprawnie. A jeśli nie działa, to skutecznie zniechęca.

Weź pod uwagę, że źle dobrany hosting może się wiązać z takimi problemami. Wiąże się to nie tylko ze stratą potencjalnych klientów, ale też z pozycją strony w wyszukiwarce. Jeśli strona wczytuje się szybko i bez problemów doceni to robot Google, a efektem tego będzie wzrost pozycji.

Uptime serwera

Warto zwrócić uwagę na element jakim jest uptime, czyli procentowo określony czas bezawaryjnego działania serwera. Najlepiej jeżeli uptime wynosi 99%. Taki wskaźnik oznacza że przez cały czas przeglądania naszej strony, wyświetli się ona poprawnie w 99% przypadków. Nie korzystajmy z usług firm, które chwalą się bądź gwarantują 100% uptime. Na wszystkich serwerach przeprowadzane są np.: prace konserwacyjne, co powoduje ich chwilową niedostępność. Dlatego omijajmy szerokim łukiem tych, którzy twierdzą, że u nich serwer zawsze działa bezawaryjnie.

Niestety wielu hostingodawców okłamuje klientów w tej kwestii. Tworzyliśmy stronę internetową dla jednego z naszych klientów, który podał nam dostęp do serwera i niestety mieliśmy spore problemy z instalacją na tym serwerze. Powód? Serwer przez większość czasu był niedostępny, i nawet gdy udało nam się dokończyć instalację, sprawdzaliśmy przez jakiś czas, jak wygląda sytuacja i niestety nic się nie zmieniło – strona była częściej niedostępna niż dostępna. Jak widać na tym przykładzie decyzja jaki hosting wybrać jest bardzo ważna.

Hosting za darmo?

Korzystanie z darmowego hostingu nie jest dobrym rozwiązaniem jeżeli strona ma zostać wykorzystana jako wizytówka czy też sklep firmy. Jeżeli chcemy być postrzegani jako profesjonalna firma, darmowy hosting chociażby poprzez reklamy może nam sporo utrudnić.

Wiele firm oferuje darmowy hosting, ale jak to w życiu (i w biznesie) bywa, nie ma nic za darmo. Taki hosting poza kiepskimi parametrami będzie powolny (ze względu na to, że dużo osób korzysta z takich usług co powoduje przeciążenie serwera). Często mogą być to strony wątpliwej jakości, a Ty będziesz dzielił z nimi ten sam serwer i IP.

Poza tym, będziemy mieć do czynienia z licznymi ograniczeniami w ilości przesyłanych danych, przez co strona może się zawieszać. Duża liczba reklam którą darmowy hosting będzie wyświetlał w zamian użyczenie serwera, może utrudnić przeglądanie strony co z pewnością nie zachęci potencjalnych klientów do przeglądania strony.

Wybór pakietu hostingowego

Kiedy już wybierzemy firmę hostingową, musimy zdecydować jaki pakiet będzie dla nas odpowiedni. Większość firm oferuje zaawansowane systemy, ale do kilku ważnych parametrów musimy się odnieść.

  • Pojemność
    [GB] sprawdź jaką przestrzeń dyskową możesz wykorzystać na umieszczenie plików np. ze stroną ale również czy ta przestrzeń nie jest przydzielona skrzynką pocztowym. Jeżeli tak to sprawdź w jakim stosunku oraz czy możesz operować tym parametrem.
  • Transfer miesięczny który będziesz mógł wykorzystać. Jeżeli strona będzie miała większy ruch transfer powinien być większy lub bez limitu.
  • Konta e-mail: czy sam możesz je zakładać oraz ile możesz utworzyć skrzynek pocztowych.
  • FTP: Czy masz dostęp do FTP oraz czy możesz przydzielać go innym użytkownikom z dostępem do odpowiednich katalogów.
  • Bazy danych: jakie są oferowane w pakiecie hostingowym oraz ile pamiętaj że jedna baza to jedna strona.
  • Czy jest oferowany Backup jeżeli tak to co ile oraz jaki czas wstecz może zostać strona przywrócona.
  • Jakie wersje PHP są obsługiwane przez serwer.

Są to podstawowe dane ale w zupełności dla początkujących wystarczające, aby kupić odpowiedni hosting.

Jakie są ceny za hosting?

Wybierając stabilny płatny hosting musimy się liczyć z wydatkiem rocznym rzędu od 100 – 290 zł. Wszystko zależy od parametrów oferowanych w danym pakiecie. Na starcie nie musimy też wybierać najwyższego pakietu ponieważ jeżeli strona będzie nowa a ruch na niej początkowo będzie mały. Dopiero z rozwojem strony oraz przeprowadzonym działaniom marketingowym np. pozycjonowanie czy reklama w Google AdWords zwiększy ten ruch.

My swoim klientom w zależności od potrzeb doradzamy różne rozwiązania. Przykładowo jeżeli firma jest nowa i nie chcesz ponosić dużych nakładów na start możesz wybrać rozwiązanie jednego z naszych partnerów np. bussiness cloud starter w promocyjnej cenie i do tego zarejestrować domenę za darmo. Dzięki temu zyskasz dobry serwer pod stronę firmową lub mały sklep do 2000 tysięcy produktów.

Jeżeli Twój pomysł się sprawdzi będziesz mógł przedłużyć ofertę na kolejny rok a jeżeli nie, to zrezygnować i ponieść bardzo małe nakłady. Dodatkowo pieniądze zaoszczędzone w pierwszym roku można wykorzystać na reklamę strony.

Wymagania techniczne

Wybierając serwer dla swojej strony, przede wszystkim musimy sprawdzić wymagania techniczne każdego z systemów CMS. Jeśli korzystamy z WordPress, Joomla czy PrestaShop takie wymagania znajdziemy w dokumentacji.

Na dobrym hostingu można umieścić kilka stron opartych o różne rozwiązania np. WordPressa oraz PrestaShopa pod warunkiem że nie przekroczą obciążenia serwera. Może się tak zdarzyć gdy na stronach będzie generowany bardzo duży ruch.

Jeśli chcemy upewnić się, czy dany serwer ma odpowiednie oprogramowanie potrzebne do funkcjonowania naszej strony, możemy poprosić firmę hostingową o informację. Przy tej okazji możemy również sprawdzić, jak szybko firma reaguje na nasze prośby czy zapytania.

Jeżeli uzyskamy odpowiedź, że firma posługuje się oprogramowaniem PHP 4.x lub MySQL 4.x to lepiej poszukajmy innego usługodawcy.  Najstarsza wersja dla PHP to 5.3.x a dla MySQL 5.5.x, więc korzystajmy tylko z tych, lub większych parametrów aby uniknąć problemów. Standardem obcnie jest PHP 7.

Inne opcje serwerów

Jeżeli zastanowi Cię oferta VPS lub Serwer Dedykowany to musisz wiedzieć tylko że są to usługi które stosuje się przy stronach i sklepach z dużym ruchem.  Małym i średnim firmom w zupełności wystarczy hosting, w osobnym artykule opiszemy serwery dedykowane oraz VPS. Hosting oprócz dostatecznych parametrów jego zaletą jest także cena, niska w porównaniu z VPS czy serwerem dedykowanym, który kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie.

Zasoby serwera

Zasoby serwera czyli jego przestrzeń dyskowa i czas procesora. W przypadku większości stron firmowych, w zupełności wystarczają najniższe pakiety hostingowe, ponieważ zużycie jest tu na poziomie 1-2%. Również miejsca na dysku jest na tyle dużo, że nie musimy się martwić 50 GB wystarczy nam na prostą stronę i kilka skrzynek pocztowych.

Transfer

Kilkadziesiąt GB miesięcznie powinno wystarczyć w zupełności. Obecnie jest dużo ofert bez limitu transferu, więc jeśli mamy taką możliwość warto wybrać tą opcję. Najczęściej jednak mamy taki limit, że i tak nie jesteśmy go w stanie wykorzystać. Ewentualnie, jeżeli uda się nam wykorzystać wszystko, to niektóre hostingi oferują dokupienie transferu.

Panel administracyjny

Hosting powinien być wyposażony w panel administracyjny, przy pomocy którego możemy łatwo konfigurować usługi (domeny, subdomeny, konta email, itd.). Dobrze jeśli panel jest prosty w obsłudze i przejrzysty, co pozwala na zarządzanie wszystkimi usługami przy pomocy jednego logowania.

Pomoc techniczna i BOK

Decyzja jaki hosting wybrać i sprzedaż usługi hostingowej to zaledwie początek współpracy naszej i usługodawcy. Ważnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę jest wsparcie techniczne i pomoc w rozwiązywaniu problemów jakie mogą się pojawić. Dowiedzmy się zatem gdzie i kiedy możemy uzyskać pomoc, w jakich kwestiach, i jakie są godziny pracy biura obsługi klienta. Najlepiej jeśli BOK pracuje przez całą dobę, również w weekendy. Warto również sprawdzić, czy wsparcie techniczne nie jest dodatkowo płatne.

Kopie bezpieczeństwa – czyli backup danych

Backup danych, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa w różnych firmach różnie wygląda. Część firm wykonuje backup raz w miesiącu, inne raz w tygodniu a jeszcze inne codziennie. Tu, im częściej tym lepiej, więc koniecznie dowiedzmy się jak taka usługa wygląda u naszego hostingodawcy i czy nie jest dodatkowo płatna. Dzięki temu, w razie problemów możesz zwrócić się do administratora serwera, żeby przywrócił zapisaną kopię Twojej strony, lub przesłał Ci kopię do wykorzystania.

Awarie

Jak to bywa ze sprzętem elektronicznym awarie są nieuniknione. W przypadku hostingu, ważny jest w takich przypadkach czas reakcji i usunięcia ewentualnej usterki oraz pomoc w przywróceniu działania strony. Przy wyborze dostawcy usługi sprawdźmy nie tylko jego doświadczenie i to od kiedy firma funkcjonuje na rynku, ale też poziom zabezpieczeń. Plusem jest jeśli firma posiada system monitoringu, wczesnego ostrzegania, systemy alarmowe, system zasilana awaryjnego oraz jeśli wykonuje przeglądy infrastruktury i regularne aktualizacje (apache, php, cgi itp).

Lokalizacja serwera

Jeżeli serwerownia nie znajduje się w Polsce, ale poza granicami kraju i nie posiada pomocy w języku Polskim może to będziemy mieli do czynienia z bariera komunikacyjną przy poważnych problemach. Warto więc dobrze przemyśleć jaki hosting wybrać i czy chcemy korzystać z zagranicznego provider’a.

Poczta e-mail

Często możemy spotkać się z ograniczeniami firm hostingowych co do liczby kont pocztowych. Dlatego warto sprawdzić ile miejsca na koncie możemy poświecić na skrzynki. Jeśli mamy niewielka stronę i będziemy potrzebowali do 5 skrzynek, powinien nam wystarczyć hosting o pojemności 30GB. Jeśli jednak wiemy. że mamy 10 pracowników i każdy z nich będzie potrzebował własnego konta pocztowego wybierzmy ofertę z wyższym limitem lub bez limitu zakładanych kont pocztowych.

Pamiętaj, że stwierdzenie „bez limitu” faktycznie oznacza, że możesz założyć dowolną ilość kont e-mail, ale ich ilość jest ograniczona przez pojemność serwera, dlatego dobrze zastanów się jaki hosting wybrać.

Kontroluj działanie serwera!

Żeby mieć kontrolę nad funkcjonowaniem serwera możemy posłużyć się różnymi narzędziami. Są one podzielone na te płatne jak i te bezpłatne. Kiedy już zdecydujemy jaki hosting wybrać możemy śmiało skorzystać z takich narzędzi. Jednym z nich jest np. Uptimerobot. W bezpłatnej wersji możesz dodać do monitorowania 50 witryn. Takie narzędzia pozwolą ci monitorować sytuację i będziesz mógł sprawdzić czy Twoja strona działa 24godziny na dobę. Każde zawieszenie strony i niedostępność serwera będzie odnotowane i przesłane na twoją stronę lub w niektórych przypadkach nawet na sms. Proste narzędzie, pozwoli Ci sprawdzić jak niezawodny jest Twój hosting.

jaki hosting wybrać uptimerobot

Wybierz najlepszy hosting!

Jeśli jesteś na etapie wyboru hostingu lub dopiero zapoznajesz się z tematem, wiesz doskonale jak szeroki jest rynek usług i pakietów. Liczymy na to, że przedstawione w tym artykule informacje pomogą Ci spojrzeć pod właściwym kątem na temat serwerów i ułatwią podjęcie decyzji jaki hosting wybrać.

Postaraj się określić swoje realne potrzeby oraz budżet, który przeznaczysz na hosting i wybierz usługę która zapewni Ci wszystko czego oczekujesz. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy przy wyborze serwera napisz do nas.

Zachęcamy do zapoznania się również z postem odnośnie szybkich płatności.